ŽIADANKY   CENNÍKY      KALENDÁR   KONTAKTY

Ako sa pripraviť na vyšetrenie

Príprava pacienta na odber biologického materiálu môže ovplyvniť klinickú použiteľnosť laboratórnych výsledkov. Aby mohli byť odobrané korektné vzorky na testy, ktoré požaduje lekár, je potrebné dodržať následujúce pokyny. Prečítajte si ich pozorne.

Pacient môže byť požiadaný, aby hladoval pred prevedením krvných testov. Je to z dôvodu, že výsledky niektorých testov môžu byť ovplyvnené prijatím potravy. Stanovenie hladiny krvného cukru (glukózy) a niektorých lipidov (mastné kyseliny a cholesterol) patria medzi takého príklady.

 

Ak budete požiadaní, aby ste hladovali pred testom

  • nejedzte nič minimálne 8 hodín pred stanovením hladiny krvného cukru a glukózotolerančného testu
  • nejedzte nič minimálne 12 hodín pred stanovením hladiny lipidov

Nepite ani džús, čaj a kávu. Dovolené je pitie pitnej vody. Nefajčite, nežujte žuvačku a necvičte. Tieto aktivity povzbudzujú tráviaci systém a ovplyvňujú výsledky laboratórnych testov. Po odbere krvi môžete jesť a piť ako predtým.

 

Otázky a odpovede

Prečo je potrebné hladovať pred testami?
Výsledky niektorých testov sú ovplyvnené trávením potravy. Napr. ak jete veľa cukrov zvyšuje sa ich hladina v krvi.

Môžem piť vodu, džús kávu alebo čaj?
Áno, môžete piť vodu, ale nie iné druhy tekutín. Nemôžete piť džús. Kávu a čaj by ste piť nemali, a ak áno iba bez cukru.

Môžem žuť žuvačku?
Nie, iba ak tak bez cukru. Lepšie je nežuť ju, pretože povzbudzuje tráviaci systém a to môže ovplyvniť výsledky testov.

Môžem fajčiť?
Nie, fajčenie môže ovplyvniť výsledky niektorých testov.

Môžem pokračovať v braní svojich liekov?
Áno, ak Vám lekár nedá iné inštrukcie.

Kedy mám prísť na odber materiálu na laboratórne vyšetrenie?
Väčšina ľudí začína hladovať o 8 hodine večer a na odber krvi prichádza ďalší deň skoro ráno.
 

Odber venóznej krvi

Deň pred odberom krvi, v popoludní a večer, by pacient nemal jesť mastné jedlá, pretože tuky v krvi môžu spôsobiť chylozitu séra. Chylózne séra ovplyvňujú vačšinu vyšetrení. Pacient sa môže pred odberom napiť nesladeného čaju.

 

Stanovenie parametrov lipidového metabolizmu

Pacient príde na odber nalačno - minimálne po 12 hodinovom lačnení. Požitie jedla v kratšom čase môže ovplyvniť výsledok laboratórneho vyšetrenia . Ak príde pacient na odber v kratšom časovom intervale po jedle, treba na túto skutočnosť upozorniť lekára, ktorý túto informáiu uvedie na žiadanke alebo oboznámiť laboratórium.

 

Stolica na okultné krvácanie

Pacient musí dodržiavať šetriacu diétu. Výsledok môžu ovplyvniť hemoroidy, krvácanie z ďasien, väčšie množstvá vitamínu C.

 

Stolica na zbytky

Pacientovi sa odporúča dodržiavať Schmiedtovu diétu, aby boli dodržané štandardné podmienky pre odber vzorky stolice.

 

Stanovenie železa v sére

Ráno pred odberom krvi nesmie pacient požiť železité prípravky. Výsledok potom skreslí skutočnú hodnotu železa v krvi - je vysoká. Ak pacient liek užije, treba na to upozorniť lekára alebo laboratórium - táto skutočnosť sa zohľadňuje pri validácii výsledkov.

 

Orálny glukózotolerančný test

Test je nevhodný pri chorobách zažívacieho traktu, v stresovom stave a najmenej 6 týždňov po ňom (akútne obehové poruchy, operácie, úrazy, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda, hladovanie, imobilizácia a pod.) a po prerušení liečby tzv. diabetogénnymi liekmi. Doporučuje sa vynechať lieky, pokiaľ je to z klinického hľadiska možné. Ak nie je možné dodržať podmienky prípravy pacienta je potrebné tieto skutočnosti zohľadniť pri interpretácii výsledku testu.

Tri dni pred testom pacient dodržuje diétu bohatú na sacharidy a normálnu fyzickú záťaž. Test sa prevádza o 7.30 hod po 10-14 hodinovom hladovaní, fyzickom kľude, bez alkoholu, kofeínu a nikotínu. Počas testu pacient nechodí, neje, nefajčí. Môže v obmedzenom množstve piť nesladený čaj, aby bol schopný na konci každej hodiny odobrať vzorku moču.

Test začína podaním 75 g glukózy, rozpustenej v 250 - 300 ml vody alebo nesladeného čaju, ktoré pacient vypije v priebehu 2 - 5 minút. Vzorku krvi a moču odoberieme presne po 60-tich minútach a 120 -tich minútach.

U detí podávame glukózu, ktorej množstvo zohľadňuje hmotnosť dieťaťa. Na 1 kg hmotnosti dieťaťa podáme 1,75 g glukózy, ktorá sa rozpustí v objeme päťkrát vyššom, ako je vypočítaná hmotnosť podávanej glukózy.

 

Odber moča - spontánne vymočený moč

Pri tomto odbere sa pacient vymočí do čistej odberovej nádoby. Na vyšetrenie je najvhodnejší prvý ranný moč, pretože je najkoncentrovanejší, kyslý, bol dlhší čas v močovom mechúre a jeho zloženie nie je ovplyvnené príjmom potravy. Do nádoby sa zachytáva moč zo stredného prúdu, prvá a posledná časť moču sa nechajú odtiecť mimo zbernej nádoby. Treba však pamätať na to, že použitím nečistých odberových nádob so zvyškami dezinfekčných roztokov a saponátov a po uplynutí dlhšieho časového intervalu ako 1 hodina od odberu sa vyšetrovaná vzorka znehodnocuje. Na odber moču sú teda najvhodnejšie špeciálne jednorazové nádoby.
Ak sa pátra po cukrovke, je najvhodnejšie prevádzať vyšetrenie glukózy v moči najlepšie po 2 hodinách po sladkom jedle. Doporučuje sa čaj s 3 kockami cukru. Moč od diabetikov je však treba analyzovať vždy nalačno.
Bilirubín a urobilinogén je potrebné vyšetriť v čerstvom moči hneď po odbere, pretože na svetle a vzduchu oxidujú na biliverdín a urobilín. Na vyšetrenie urobilinogénu je vhodné analyzovať poludňajší alebo popoludňajší moč.

 

Zber moču za časové obdobie

Pacient spontánne močí do zreteľne označenej a chemicky čistej nádoby. Na začiatku sa pacient vymočí do záchodu, od tohto momentu začne merať čas a potom už močí zakaždým do zbernej nádoby. Ak musí ísť počas zberného obdobia na veľkú potrebu, odporúča sa, aby sa predtým vymočil do zbernej nádoby. Je dôležité, aby sa v určenom období nestratil nijaký moč. Po skončení zberu sa celkový objem vylúčeného moču zmeria, obsah sa opatrne premieša a do laboratória sa pošle na spracovanie vzorka v požadovanom množstve. Je veľmi dôležité čo možno najpresnejšie zmeranie množstva vylúčeného moču, s presnosťou na 10 ml.
Pri niektorých analýzach sa vyžaduje špeciálna konzervácia moču, preto sa musia vždy rešpektovať pokyny laboratória.

 

Odber stolice na dôkaz okultného krvácania

Pri skrytom (okultnom) krvácaní ide o krvácanie, ktoré sa nedá rozpoznať okom. Takéto krvácanie však môže znamenať rakovinu hrubého čreva a konečníka. Keďže ide o nešpecifický dôkaz, treba jeho nešpecifickosť potlačiť diétnym režimom. Pacient má 3 dni pred odberom bezmäsitú diétu a nesmie jesť ovocie, ani zeleninu (reďkovku, špenát, šalát, kel, kapustu), pretože peroxidázy nachádzajúce sa v tejto potrave by skreslili výsledok. Musí tiež vynechať lieky obsahujúce železo. Výsledok je tiež ovplyvnený pri krvácaní z nosa alebo z ďasien (napr. pri čistení zubov), či z hemoroidov, alebo u žien v priebehu menštruácie.

 

Príprava pred RTG vyšetrením

RTG vyšetrenie nevyžaduje špeciálnu prípravu. Irrigoskopické vyšetrenie a kontrastné vyšetrenie žalúdka a prehĺtacieho aktu vyžadujú lačnenie dľa pokynov gastroenterológa.

 

Príprava pred USG vyšetrením

USG vyšetrenie sa najlepšie realizuje ráno a doobeda (do 11 hod.) po predošlom lačnení. Piť nápoje (okrem čistej vody), hlavne kávu a čaj pred vyšetrením sa nedoporučuje. 

Nájdi na stránke
Vyhľadávanie
Online výsledky

Medy.sk na Facebooku Napíšte nám Lekársky blog Lekársky blog